Bohumil V. Hladký

Nakladatelství české beletrie v Praze-Podolí

Působnost 1934, 1941–1948

Bohumil Hladký (* 1894 Velké Hořešovice u Slaného, dnes Hořešovice, † ? ?) absolvoval nižší reálku v Lounech a dle vlastního sdělení se vyučil u firmy Josef Mann v Chomutově (dle údajů Svazu českých knihkupců a nakladatelů nebyl v oboru vyučen). Zaměstnán byl v několika pražských nakladatelstvích (mj. Českomoravské podniky tiskařské a vydavatelské, Sfinx, Šolc a Šimáček, Unie) a 1940 získal vlastní knihkupeckou a nakladatelskou koncesi. V květnu 1941 zahájil nakladatelskou činnost, knihkupectví pravděpodobně neotevřel.

Vyšlo cca 8 titulů. – Ještě jako nakladatelský zaměstnanec se Hladký pokusil zkombinovat tzv. soukromý, tedy neprodejný tisk s komerčním prodejem, když pod pseudonymem Míla Hořešovský napsal a vydal a pod svým jménem 1934 rozesílal drobnou milostnou povídku s ilustracemi A. V. Hrsky. Jako profesionální nakladatel pak knižní produkci soustředil do Edice krásné knihy (též z označením NAVA, red. Marie Hladká), jejíž řada klasiků (1941–1945) přinesla povídky Jana Nerudy a Boženy Němcové a souběžné pořadí moderních autorů (1942–1947) reedice venkovských próz (A. C. Nor, Zdeněk Bár, Fran Směja) a dívčího románu (M. B. Böhnel) soudobých českých spisovatelů. Nevýrazný ediční program zčásti kompenzovala zvýšená péče o vnější podobu publikací. Vydávané prózy nově ilustrovali výtvarníci Václav Souček, Josef Kolář, Alois Hejl, Vilém Wünsche a Josef Hapka, jednotné grafické řešení s bohatým obrazovým doprovodem na barevných ofsetových přílohách navrhl Josef Vlček. Jedinou původní novinkou nakladatelství tak bylo leporelo (verše Miloš Tůma, obrázky Jan Samek), vydané mimo edici. – Kvalitní tisk i reprodukci ilustrací zajišťovala Česká grafická Unie.

 

Literatura a prameny: Dne 12. října dožívá se padesáti let... [Zpráva v rubrice Osobní], Knihkupec a nakladatel 6, 1944, s. 162.

Související osobnosti

Působiště

Praha

Obrazová dokumentace

Heslo bylo naposledy změněno 01.01.2019 13:40