Josef Pithart
Nakladatelství uměleckých alb a pohlednic při knihkupectví v Kroměříži, nakladatelství v Praze
Josef Pithart (*1869 Praha, † 1948 Praha) byl zprvu zaměstnán v pražském nakladatelství J. Otto, kde řídil administraci časopisu Zlatá Praha. Od 1905 vedl spolu s Rudolfem Ondráčkem knihkupectví Ant. Michálek v Přerově (zal. 1867). 1909 se společníci rozešli, Rudolf Ondráček pokračoval v přerovském knihkupectví pod svým jménem a Josef Pithart odešel do Kroměříže, kde převzal od Ladislava A. Springera knihkupectví a na koncesi z 1908 je dále vedl pod svým jménem (užíval též název První české knihkupectví a nakladatelství Josef Pithart). Provozoval rovněž papírnictví a podílel se na organizování koncertů, přednášek a předváděcích akcí (mj. kroměřížského letu aviatika Jana Kašpara 1911). Asi 1923 knihkupectví prodal společnosti s r. o. Globus a s novou koncesí z 1924 omezil činnost na umělecké nakladatelství a koncertní jednatelství. 1928 získal nakladatelskou koncesi pro Prahu-Žižkov, kam svůj podnik později přenesl. Jeho syn Jaroslav Pithart (* 1903 Žižkov, dnes Praha-Žižkov, † 1971 Praha) absolvoval 4 třídy reálky a obchodní školu, vyučil se u svého otce v Kroměříži a zaměstnán byl u firem J. Otto v Bratislavě a A. Píša v Brně. 1939 získal koncesi převodem od otce a počátkem 1940 převzal závod, ale 1947 odešel pracovat do kovoprůmyslu. Počátkem 1949 dal živnost do klidu a stal se funkcionářem Komunistické strany Československa. Jeho další osudy nebyly zjištěny.
Celkem vyšlo cca 10 knižních titulů a 12 sérií uměleckých pohlednic. – 1911 se Josef Pithart spojil s knihkupcem Vilémem Povondrou k vydání adresáře a almanachu Kroměříže a okolních obcí (2. ročník 1919 vydal již sám). Později převzal k prodeji od původních nakladatelů zpěvník lidových písní (uspořádal Valentin Lisa jako Valeš Lísa) a album národopisných motivů z díla malíře Joži Uprky (komentoval Alois Kolísek). Sám pak pokračoval reedicí Lisova zpěvníku a sbírkou slováckých písní v klavírní úpravě hudebního skladatele Jaroslava Kvapila. Především se však zaměřil na národopisnou tvorbu Joži Uprky, z níž vydal reprezentativní album Kožuchy (1920) a menší tematická obrazová alba (vše s komentáři Františka Kretze). Od počátku svého působení vydával místopisné pohlednice Kroměřížska, k nimž později připojil číslované série uměleckých pohlednic s reprodukcemi maleb a kreseb moravských umělců (Joža Uprka, Antoš Frolka a Stanislav Lolek, doprovodné texty mj. Josef Klvaňa) a nástěnné reprodukce obrazů (doložen Joža Uprka). Pithartova nakladatelská aktivita zřejmě kulminovala počátkem 20. let 20. stol., protože však knižní tituly ani pohlednice zpravidla nedatoval a po rozebrání nákladu je zřejmě opakovaně dotiskoval, datace jeho produkce je značně obtížná. – Obálky knižních publikací zdobily reprodukce zúčastněných umělců (Antoš Frolka, Joža Uprka), na tisku barevných reprodukcí se podílely zejména pražské firmy Unie a Grafia, některá alba kompletovalo knihařství E. Petrus v Kroměříži. – Jaroslav Pithart vydával v Praze pravděpodobně především pohlednice a nástěnné kalendáře, z knižních titulů byly zjištěny jen cenové kalkulace stavebních prací v němčině.
Kroměřížské „umělecké nakladatelství a knihkupectví“ Globus, spol. s r. o. (nakladatelská působnost 1923–1933), se sice přihlásilo k tradici Pithartovy firmy, vydalo však jen 2 další kroměřížské adresáře (1924 a 1933), soubor pohlednic Kroměříže, průvodce městem a dva nesourodé tituly beletrie.
Literatura a prameny: ž. [L. K. Žižka]: Pětasedmdesátník... [Josef Pithart], Knihkupec a nakladatel 5, 1944, s. 153–154 [v rubrice Osobní]; Dan Suchomel: Místopisné pohlednice města Kroměříže 1, Rakousko-Uhersko 1896–1918 (Kroměříž 2013), s. 37.
Související osobnosti
Působiště
Obrazová dokumentace
Heslo bylo naposledy změněno 21.04.2017 07:49
P
- Památník odboje
- Pamir
- Pašek a spol. viz Nakladatelství mladých
- Pásmo
- Jaroslav Pátek
- V. Pavlík
- Luisa Pávová
- Pax, František Hnyk
- Ant. Pelz
- A. Perout
- L. J. Peroutka
- Arnošt Pešl
- Peterka a Šmíd viz Tyrkys
- Eugen Peterson
- Rudolf Peterson viz Eugen Peterson
- Oldřich Petr
- Gustav Petrů
- F. Píša
- Josef Pithart
- Antonín Plechatý
- Plzákovo nakladatelství
- Podbrdská kulturní pospolitost
- Fr. Podhajský
- A. Pokorný
- Pokrok (Čas) viz Čas (Pokrok)
- Václav Poláček viz Pražské nakladatelství V. Poláčka
- Polygrafie
- Popularia (J. Rokyta)
- Stanislava Pospíšila zeť (J. Scholle) viz Stanislav Pospíšil
- Stanislav Pospíšil
- Tomáš Pospíšil
- V. Pospíšil
- Pospolitost
- Vladimír Pour
- Vilém Povondra
- Práce intelektu
- Pramen (Brož a Beneš)
- Pramen (Jaroslav Štefánek)
- Právnické knihkupectví a nakladatelství V. Linhart
- Právnické vydavatelství JUDr. Václav Tomsa viz Dr. Václav Tomsa
- Pražské nakladatelství V. Poláčka
- Přerod
- Přítel knihy
- B. Procházka
- J. A. Prokeš
- Proudy
- Průboj