Fr. Kodym
Nakladatelství zdravovědných příruček, návodů k sebezdokonalování a jazykových učebnic v Praze; zasílatelské knihkupectví
František Kodym (* 1905 Katovsko, dnes Záboří-Katovsko u Blatné, † ? ?) po absolvování tří tříd měšťanské školy pracoval v knihkupectví J. Daněk ve Strakonicích. Pak dle vlastních údajů odešel do USA, kde externě studoval odbornou tělovýchovnou školu (po návratu se krátce psal mj. „diplomovaný posluchač Ch. Atlas Physical Culture School, N. York“). 1927–1932 působil ve Francii nejprve jako zástupce newyorského vydavatelství Macfadden Publications, pak jako reklamní a prodejní agent firmy Libraire Au nain bleu. 1935 získal v Praze přes odpor stavovských korporací knihkupeckou a nakladatelskou koncesi omezenou na vydávání a prodej literatury z oboru psychologie, tělesné výchovy a okultismu (užíval zpravidla firemní označení Fr. Kodym nebo F. Kodym). Členem Svazu českých nakladatelů a knihkupců, který jej dlouho odmítal přijmout pro jeho prodejní metody, se stal až 1948. 1949 se vzdal živnosti. – Po celou dobu činnosti František Kodym úzce spolupracoval se svým bratrem Antonínem Kodymem (vydavatelství A. Kodym).
Vyšlo cca 40 titulů. – Úvodní edici Artemis (asi 1932–1933, red. František Kodym, zprvu s K. Fenclem) zahájila údajně kniha německého sexuologa Augusta Forela Adam a Eva, která však není bibliograficky doložena. Dále vyšla mj. kompilace Františka Kodyma Lékařská bible manželství (podle Christophera Morleye, Augusta Forela, Bernarda Bernarda aj.) a informační brožura o systému okultních nauk Cyrona Damona. František Kodym převzal tento soubor od svého bratra (v dalších vydáních se uváděl i jako autor českého zpracování) a jeho distribucí rozvinul propracovaný systém subskripčního prodeje léčebných, sebevýchovných a vzdělávacích kurzů pro samouky. Edice Oficielní publikace (1935–1940; některé svazky též srbochorvatsky s názvem Oficijelna publikacija) soustředila propagační brožury s podrobným obsahem studijních textů a nabídkou jejich exkluzivní subskripce („pro adepty tajných nauk“). Jednotlivé okruhy zaštiťovala jména fiktivních či reálně existujících odborných autorit (léčebný kurz neurastenie O’Brinton, systém dynamické rozpínavosti k získání fyzické zdatnosti Herbert Robur Kent, metodu k vytvoření a udržení tělesné krásy Doris Kentová, systémy okultních nauk Cyron Damon, později James Cord a Vall Levis, učebnici kriminalistiky Josef Šejnoha). Adeptky zdokonalování krásy získaly kromě publikací i speciální přístroj pro vývin a udržení tvaru ňader, adepti okultních nauk radiomagnetický, resp. radiohypnotický krystal. Původní relativně vysoké subskripční ceny (uváděné zpravidla v dolarech a v korunách) byly záhy výrazně snižovány. 1938 nakladatel zařadil do nabídky za intenzivní reklamní kampaně korespondenční výuku angličtiny, francouzštiny a němčiny tzv Kodymovou metodou. Na učebnicích pro samouky, zprvu soustředěných do edice Fonetická metoda Kodymova (1938, red. Rudolf Kopecký) se podíleli Pierre Fouché a Alexis Louis Castan (francouzština), Cecil Wilkins a František Krupička (angličtina) a František Sýkora a Gerhard Šolc (němčina), na výkladu fonetiky spolupracoval dirigent René Kubinský. V 1. polovině 40. let se František Kodym vrátil k zdravovědné tematice (sexuální harmonie, posilování nervové soustavy, laická diagnostika chorob, kulturistika, přirozená antikoncepce) několika kompendii, na nichž s ním spolupracovali zejména Antonín Cífka (snad též pseudonymy Herbert Robur Kent, Dr. Kent), František Sýkora (pseud. Dr. W. Wokroj) a lékař Adolf Ambrož. Nabídku vlastních publikací doplňoval výprodej tematicky blízkých starších titulů jiných nakladatelství. – Tisk zajišťovaly zejména Studentská knihtiskárna, Litera a Pražská akciová tiskárna, poslední okultní příručky byly rozmnoženy cyklostylem.
Dokumentace: Seznam (1941) .
Literatura a prameny: Jiří Pražák: Kuda Bux vidí a nemá oči, Kulturní politika 3, 1947/1948, č. 52, s. 3.
Související osobnosti
Působiště
Obrazová dokumentace
Heslo bylo naposledy změněno 01.01.2019 15:04
K
- Kabátník a spol.
- Sv.-Josefské nakladatelství Karmel viz V. Stoklas
- Josef Kárník
- J. Kaška
- B. A. Keil
- Josef Khun
- Antonín Kiesl
- A. Kiesswetter
- KLEN, Antonín Kleinwächter
- Stanislav Klika
- Marie Kliková
- Klouda a Oliva viz Antonín Oliva
- Klub zaměstnanců Léčebného fondu veřejných zaměstnanců
- Knihkupectví a nakladatelství Akademického domu viz Ústřední studentské knihkupectví a nakladatelství
- Knihovna exotické literatury viz Ostrov
- Knihovna Moderního života viz Moderní bibliotéka
- Knihovna Zlatého pera
- Knihtiskárna Loutkáře viz Tiskárna a nakladatelství Loutkáře
- Knihy–Svět–Kladno viz Bohumil Špinka
- Jan Kobes
- Kočí a Finke viz Slovanské knihkupectví
- A. Kodym
- Fr. Kodym
- A. B. Kohout
- Jaroslav Kohoutek
- Kolokol viz Stanislav Klika
- B. Kopecký
- Miloslav Kopecký
- Theodor Kopecký
- Pavel Körber
- Jaroslav Korel
- Jan Košatka
- F. Kosek
- Josef Kosina
- J. F. Koškovo knihkupectví viz Karel Modestýn
- Kosmos viz Bohuslav Šrámek
- Jan Kotík
- B. Kozlík
- L. R. Kráčelík
- B. Kraft
- Adolf Krainer
- Vratislav Krainer
- A. Král
- Kramář a Procházka
- Krašov
- Václav Kraus
- Kropáč & Kucharský
- Kroužek plzeňských literátů viz Jaroslav Mareš
- Kruh, s. s r. o.
- Kruh krásné knihy
- Karel Kryl
- J. F. Kubeš
- Jan Kubín
- St. Kuchař
- Vojislav Kunc
- Kvádr
- O. Kypr
- Kytice
- F. Kytka