Jan Kubín
Regionální nakladatelství při knihkupectví v Boskovicích
České knihkupectví v Boskovicích založil 1887 po svém působení v Přerově a ve Vídni knihař a knihkupec Karel Deutschmann. Již 1888 je od něj koupil a na koncesi z března téhož roku pod svým jménem otevřel Jan Kubín starší (* 1840 Poličná, † 1913 Boskovice), původním povoláním učitel, který přišel do Boskovic z Valašska. Jeho nejmladší syn Jan Kubín mladší (* 1886 Boskovice, † ? ?) absolvoval po měšťance 1 ročník obchodní akademie a vyučil se knihkupcem u pražské firmy Fr. A. Urbánek (1900–1902 absolvoval v Praze i pokračovací knihkupeckou školu). Pak byl zaměstnán u otce v Boskovicích a 1914 knihkupectví převzal. Jeho starším a slavnějším bratrem byl česko-francouzský malíř, grafik a sochař Otakar Kubín (* 1883, † 1969; ve Francii působil pod jménem Othon Coubine). 1946 odevzdal Jan Kubín mladší knihkupectví svému synovi, absolventu obchodní akademie Zdeňku Kubínovi (* 1916 Boskovice, † ? ?), který je vedl pod tradičním názvem Jan Kubín (majtel Zdeněk Kubín) asi do 1949.
Vyšlo cca 15 titulů. – Jan Kubín starší převzal do výhradní distribuce svého knihkupectví dvě brožury urbanisty Iva Beneše o regionálním plánování, Jan Kubín mladší nabízel 1914 v subskripci album dřevorytů Lidské bídy, které jeho bratr Otakar vydal v Paříži. Nakladatelství při knihkupectví provozoval jen krátce až ve 20. a 30. letech 20. století. Jeho hlavním autorem byl Kubínův synovec, prokurista městské spořitelny v Boskovicích a regionální vlastivědný badatel Jaroslav Jurek, jemuž vyšla drobná milostná próza, knížka veršů a série odborných příspěvků z oboru peněžnictví. Produkci doplnily válečné vzpomínky (sokolský pracovník a středoškolský profesor František Loubal), sbírka povídek (Božena Vahalová), projekt nové hospodářské organizace státu (národohospodář Kuneš Staniček) a učebnice regionálního místopisu (Otakar Viktorin). – Jednoduchou typografickou úpravu knih výjimečně doplnil obálkou a vinětami (linoryty) Jiří Taufer. Většinu titulů vytiskla boskovická firma Jan Král, kterou doplnily další regionální tiskárny František Navrátil v Břeclavi, Humana v Letovicích a Grafia v Březové nad Svitavou.
Literatura a prameny: Padesát let Kubínova knihkupectví, Československý knihkupec 15, 1938, s. 52; Životní jubileum moravského knihkupce [k 60. narozeninám Jana Kubína mladšího], Knihkupec a nakladatel 8, 1946, s. 56; Jaroslav Bránský: Boskovice v proměnách času (Boskovice 1990), s.44.
Související osobnosti
Působiště
Heslo bylo naposledy změněno 25.07.2023 22:00
K
- Kabátník a spol.
- Sv.-Josefské nakladatelství Karmel viz V. Stoklas
- Josef Kárník
- J. Kaška
- B. A. Keil
- Josef Khun
- Antonín Kiesl
- A. Kiesswetter
- KLEN, Antonín Kleinwächter
- Stanislav Klika
- Marie Kliková
- Klouda a Oliva viz Antonín Oliva
- Klub zaměstnanců Léčebného fondu veřejných zaměstnanců
- Knihkupectví a nakladatelství Akademického domu viz Ústřední studentské knihkupectví a nakladatelství
- Knihovna exotické literatury viz Ostrov
- Knihovna Moderního života viz Moderní bibliotéka
- Knihovna Zlatého pera
- Knihtiskárna Loutkáře viz Tiskárna a nakladatelství Loutkáře
- Knihy–Svět–Kladno viz Bohumil Špinka
- Jan Kobes
- Kočí a Finke viz Slovanské knihkupectví
- A. Kodym
- Fr. Kodym
- A. B. Kohout
- Jaroslav Kohoutek
- Kolokol viz Stanislav Klika
- B. Kopecký
- Miloslav Kopecký
- Theodor Kopecký
- Pavel Körber
- Jaroslav Korel
- Jan Košatka
- F. Kosek
- Josef Kosina
- J. F. Koškovo knihkupectví viz Karel Modestýn
- Kosmos viz Bohuslav Šrámek
- Jan Kotík
- B. Kozlík
- L. R. Kráčelík
- B. Kraft
- Adolf Krainer
- Vratislav Krainer
- A. Král
- Kramář a Procházka
- Krašov
- Václav Kraus
- Kropáč & Kucharský
- Kroužek plzeňských literátů viz Jaroslav Mareš
- Kruh, s. s r. o.
- Kruh krásné knihy
- Karel Kryl
- J. F. Kubeš
- Jan Kubín
- St. Kuchař
- Vojislav Kunc
- Kvádr
- O. Kypr
- Kytice
- F. Kytka