Kruh krásné knihy
Spolek pro vydávání bibliofilií v Praze
Založení spolku „k podpoře české kulturní práce, zejména v oboru vydávání krásných knih" Kruh krásné knihy (užíval též zkratku KKK, povolen byl koncem 1940, ustaven v lednu 1941) iniciovali nespokojení členové bibliofilského sdružení Klub zaměstnanců Léčebného fondu veřejných zaměstnanců Milan Jaromír Čížek, Jaroslav Novotný, Vladimír Orlt, Jaroslav Pohl, Arnošt Vlašimský a Jiří Žantovský, na formování programu KKK se podílel básník František Halas. Spolkový řád omezoval počet členů na dvacet; zastoupeni byli literáti, nakladatelé, výtvarníci, lékaři, právníci i průmyslníci. Předsedy KKK byli postupně lékaři Milan Jaromír Čížek a Jaroslav Novotný (po únoru 1948 krátce působil akční výbor spolku, který vedl rovněž lékař Josef Lukáš) a úředník František Zejda. Při vstupu skládali členové bezúročnou půjčku k plnění spolkových úkolů, vratnou po ukončení členství. Z této povinnosti byli vyvázáni „umělečtí a odborní experti", zpravidla spolutvůrci vydávaných tisků (mj. Bohumil Mathesius, A. M. Píša, Kamill Resler). Ediční náměty byly projednávány na pravidelných schůzkách členů klubu, spojených s přednáškami a diskusemi o problémech současné bibliofilie. 1941 byla jednateli spolku Jiřímu Žantovskému zamítnuta žádost o nakladatelskou koncesi; dva válečné spolkové tisky proto vydal člen KKK a nakladatel právnické literatury Václav Tomsa mladší. Po 1945, kdy spolek vydával vlastním nákladem, byl jeho administrátorem faktor tiskárny Orbis Josef Sonberg a tisky redigoval Jiří Žantovský. Nakladatelským zákonem z března 1949 ztratil KKK právo vydávat a v září 1952 zanikl sloučením se Spolkem českých bibliofilů.
Vyšlo cca 9 titulů. – Po máchovské studii Jiřího Mahena a verších Františka Halase pokračoval KKK až po válce nejprve básní Jindřicha Hořejšího z pozůstalosti a vězeňskými dopisy nacisty popraveného Oldřicha Hlaváče-Alaricha. Následovaly eseje o malířství (Bedřich Vaníček), básnické překlady Vladimíra Holana z francouzštiny (Charles Vildrac a Georges Chennevière) a stať V. G. Bělinského Petrohrad a Moskva. Z chystaných titulů byly v tisku zastaveny překlady Vladimíra Holana (Léon-Paul Fargue: Vzpomínky fantomu) a Miloslava Jirdy (Guillaume Apollinaire: Noané?); členové KKK zřejmě obdrželi stránkové obtahy sazby. V strojopisu zůstala stať Josefa Floriana Z odbytých audiencí..., připravená ještě za německé okupace původně pro nerealizovanou florianovskou edici Zdeňka Řezníčka. – Výtvarným doprovodem (převažovala původní grafika nebo reprodukce heliogravurou) přispěli Vladimír Sychra, Alois Wachsman, František Muzika, Josef Istler, Zdenek Seydl a Eugen Nevan, na rozpracovaných titulech spolupracovali František Tichý, Václav Bláha a Michael Florian. Individuální grafickou úpravu tisků navrhovali Josef Kaplický (autor nakladatelské značky a úpravy spolkových tiskovin), Josef Sonberg a někteří z ilustrátorů. Tisk v nákladu 300–400 zpravidla číslovaných výtisků zajišťoval kromě ojedinělé zakázky Státní tiskárny vždy Orbis.
Literatura a prameny: Kruh krásné knihy [K ustavující valné hromadě] (1941), 14 s.; Josef Javůrek: Česká bibliofilie po roce 1945, in Marginálie 1968 ([1972]), s. 105; J. G. [Josef Glivický]: Pražský Kruh krásné knihy – KKK...., Zprávy Spolku českých bibliofilů v Praze, 1981, s. 134; František Halas: Dopisy (2001), s. 367. ■ Literární archiv Památníku národního písemnictví, fond Jiří Žantovský, inv. č. 9, 10, 18, 30 a fond Kamill Resler, inv. č. 7388–7481.
Související osobnosti
Působiště
Obrazová dokumentace
Heslo bylo naposledy změněno 26.07.2017 19:47
K
- Kabátník a spol.
- Sv.-Josefské nakladatelství Karmel viz V. Stoklas
- Josef Kárník
- J. Kaška
- B. A. Keil
- Josef Khun
- Antonín Kiesl
- A. Kiesswetter
- KLEN, Antonín Kleinwächter
- Stanislav Klika
- Marie Kliková
- Klouda a Oliva viz Antonín Oliva
- Klub zaměstnanců Léčebného fondu veřejných zaměstnanců
- Knihkupectví a nakladatelství Akademického domu viz Ústřední studentské knihkupectví a nakladatelství
- Knihovna exotické literatury viz Ostrov
- Knihovna Moderního života viz Moderní bibliotéka
- Knihovna Zlatého pera
- Knihtiskárna Loutkáře viz Tiskárna a nakladatelství Loutkáře
- Knihy–Svět–Kladno viz Bohumil Špinka
- Jan Kobes
- Kočí a Finke viz Slovanské knihkupectví
- A. Kodym
- Fr. Kodym
- A. B. Kohout
- Jaroslav Kohoutek
- Kolokol viz Stanislav Klika
- B. Kopecký
- Miloslav Kopecký
- Theodor Kopecký
- Pavel Körber
- Jaroslav Korel
- Jan Košatka
- F. Kosek
- Josef Kosina
- J. F. Koškovo knihkupectví viz Karel Modestýn
- Kosmos viz Bohuslav Šrámek
- Jan Kotík
- B. Kozlík
- L. R. Kráčelík
- B. Kraft
- Adolf Krainer
- Vratislav Krainer
- A. Král
- Kramář a Procházka
- Krašov
- Václav Kraus
- Kropáč & Kucharský
- Kroužek plzeňských literátů viz Jaroslav Mareš
- Kruh, s. s r. o.
- Kruh krásné knihy
- Karel Kryl
- J. F. Kubeš
- Jan Kubín
- St. Kuchař
- Vojislav Kunc
- Kvádr
- O. Kypr
- Kytice
- F. Kytka